En İyi Aralıklı Çalışma (HIIT) Yöntemi

Kardiyo egzersizi yapıldığında amaç mutlaka en kısa zamandaen fazla enerjiyi açığa çıkarmak bunun yanında metabolizmayı çok daha uzun süre hızlı tutmak ister misiniz? Elnette istersiniz. Bunu da ancak etkili bir kardiyo egzersizi ile gerçekleştirebilirsiniz. Burada etkili bir kardiyo olarak bahsetmeye çalıştığım şey koşabileceğiniz veya çevirebileceğiniz maksimum hızın %80-90 nı ile çalışmak anlamına geliyor. Üstelik bunu 1-2 dakika değil 15-20 dakika yapmak gerekiyor. Tabi bu egzersizi yapabilmek her babayiğitin harcı değil. Çok fazla kalori yakmanın yanında metabolizma inanılmaz boyutta hızlanıyor. Tabi tam olarak doğru uygulanırsa.

 İşte burada “anabolik eşikten” bahsetmek istiyorum. Anabolik eşik vücudun yakıtı oksijenle (aerobik) yakarken oksijensiz (anaerobik) olarak yakmaya başlamasıdır. Yakıtı oksijenle yaktığınız zaman kaslarda minimum düzeyde artık madde oluşur, çünkü vücudunuz yeteri kadar zorlanmadığı için daha uzun süre koşabiliyorsunuz. Bu eşik genellikle azami çalışma çıktısının %85 ni oluşturur.

HIIT.... En iyisi en etkilisi

%85 in üstüne çıktığınız zaman bu artık madde birikimi artar ve buna hepimizin bildiği laktik asit denir. Yani belli bir seviyede çalıştığınızda laktik asit birikimi  artık bir madde olarak kaslarınızda birikerek  artar ve vücut bunu temizlemeye belli bir seviyeden sonra yetişemez. Kaslarınızda yanma hissi oluşur, kan ph değeri düşer ve kaslarınız doğru düzgün çalışmaz.

En İyi Aralıklı Çalışma (HIIT) Yönteminin yaptığı şey sizi bu eşiğin üzerine taşımak ve size dinlenmek için yeterli olabilecek seviyede eşiğin altına indirmektir. Bu şekilde 10-15 hatta 20 dakika tekrar yaptırmaktır.

Bir örnekle açıklamaya çalışayım:

10 saniye koşmakla başlayın sonra 5 saniye çok yavaş yürüyün, koşu temponuz normalde dinlenmeden  1-2 dakika sürdürebileceğiniz bir tempo olmalıdır. Bu şekilde bu döngüyü seviyenize göre 10-20 dk. sürdürmeye çalışın. Yeni başlıyanlara 2 ye 1 oranı ideal olur. Yani 10 sn. , koşup 5 sn. dinlenmek gibi. Bu en kolay seviye yoğunluğu olup metodu öğrenmenize de yardımcı olur. 2., 3., 4. ve 5.  antremanda da bu oranı uygulayın. 6-10. antreman sırasında 15 sn koşun 5 sn dinlenin 11-15 arasında 20 sn koşun 5 sn. dinlenin ve bundan sonrası için 25 sn. koşun 5 sn dinlenin.

Bu uygulama sayesinde daha kısa zamanda daha fazla yağ ve kalori yakma imkanınız olacaktır. Bunun yanında metabolizma hızı sürekli yüksek olacaktır elbette haftada düzenli olarak en az 2-3  kez kardiyovasküler egzersiz yaparsanız.

 İşte sizlere En İyi Aralıklı Çalışma (HIIT) Yöntemi… Bir deneyin ve geleneksel kardiyo yöntemlerinden farkını görün. Zayıflama, incelme ve yağ yakma yolunda da bu  sayede hızlanın!

Hepinizin yeni yılı kutlu olsun. Bol sağlıklı ve sporlu günler…

Etiketler: , , ,

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Please let me know if you’re looking for a article author for your blog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Many thanks!

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)